Az Ektópiás Meszesedés Laboratórium a lágyszöveti kóros mineralizáció komplex molekuláris mechanizmusának megértését tűzte ki célul. Az ektópiás meszesedés nemcsak egyes ritka örökletes rendellenességekben, hanem számos multifaktoriális népbetegségben, illetve az öregedésben is szerepet játszik. Világszerte magas morbiditáshoz és mortalitáshoz vezet, ugyanakkor jelenleg nincs rá hatékony terápia.

Kutatási terület

Az Ektópiás Meszesedés Laboratórium célkitűzései:

  • A lágyszövetek meszesedéséhez vezető vagy azt gátló élettani folyamatok feltárása.
  • Terápiás megközelítések kidolgozása az ektópiás meszesedés megelőzésére, enyhítésére vagy gyógyítására.
  • A potenciális terápiás beavatkozások hatékonyságának nyomon követésére alkalmas analitikai módszerek fejlesztése.

Legújabb eredmények

A közelmúltban fedeztük fel, hogy az ektópiás meszesedést gátló szervetlen pirofoszfát szintje a terhesség során jelentősen lecsökken a vérplazmában. Ezzel összhangban az alacsony pirofoszfátszinttel járó ritka ektópiás mineralizációs betegségben (Pseudoxanthoma elasticum, PXE) szenvedő nők körében kimutattuk, hogy a többgyermekes (≥3-szor szült) betegeknél magasabb az érelmeszesedés szintje a kevesebbet/nem szülő betegekhez képest. Ezen eredmények és független epidemiológiai vizsgálatok alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy az ismétlődő, a terhességek során fellépő pirofoszfáthiány megnövelheti az egészséges többgyermekes nők későbbi kardiovaszkuláris megbetegedésének kockázatát.

Emellett a közelmúltban elsőként azonosítottunk inkompletten penetráns ABCC6-variánsokat a PXE-betegek nagy európai csoportjában. Ezen ABCC6 variánsok in vitro elemzésével kombinált humángenetikai vizsgálatunk az ABCC6 feltételezett interakciós partnerére utal, amelynek részletes vizsgálatát tűztük ki célul.

Módszertan

A betegcsoportokon végzett vizsgálatok mellett az Ektopikus Meszesedés Laboratórium a módszerek széles skáláját alkalmazza: biokémiai vizsgálatok, molekuláris biológiai eszközök, sejtes, ex-vivo és állati modellek.

Pályázatok

  • ELKH-POC-2022 Proof-of-Concept pályázat
  • National Research, Development and Innovation Office, Hungary; OTKA FK-131946; OTKA K-132695
  • FWO Junior Fundamental Research Project G061521N, FWO Research Foundation Flanders, Belgium
  • INTEC-International Network on Ectopic Calcification; Ghent University, Belgium
  • UNKP-Bolyai+ New National Excellence Program, Ministry for Innovation and Technology from the source of the National Research, Development and Innovation Fund, Hungary
  • Bolyai János Fellowship of Excellence (BO/00730/19/8), Hungarian Academy of Sciences, Hungary

Labortagok

Szeri Flóra, Phd, vezető kutató

Várhegyi Martin, PhD hallgató

Virgil Tamatey, PhD hallgató

Tatai Fanni, MSc hallgató

Lukács Dzsenifer, MSc hallgató

Nagy Áron, MSc hallgató

Demjén-Nagy Zsófia, BSc hallgató

Fekete Fanni, BSc hallgató

Külső honlap

https://floraszeri.wixsite.com/szerilab