A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Agyi Képalkotó Központja tudományosan megtervezett, egészségmegőrzést támogató életmódprogramot indít, és egy intervenciós kutatás keretében a program hatásvizsgálatát végzi el.

Kinek szól a program?

A programot a 65 és 75 éves korosztály számára dolgoztuk ki, a legújabb tudományos kutatási eredményeket és a nemzetközi gyakorlatot figyelembe véve. Mind az állapotfelmérés során alkalmazott eszközöket és módszereket, mind a program részeként kínált foglalkozások elemeit a korosztály sajátosságaihoz igazítjuk. Az egészségmegőrző programban való részvétel mindenki számára ingyenes.

Miből áll a program?

A jelentkezést követően első lépésként egy telefonos interjút végzünk el. Amennyiben a megadott információk alapján úgy találjuk, hogy nincs kockázata a programban való részvételnek, a jelentkezőt egy próbavizsgálatra hívjuk az Agyi Képalkotó Központba. A próbavizsgálat egy MRI (mágneses rezonancia képalkotás, részleteket ld. alább) vizsgálatból, valamint néhány feladat elvégzéséből áll. A sikeres próbavizsgálat után végezzük el az állapotfelmérést, amely további MRI vizsgálatokat, tesztek elvégzését és kérdőívek kitöltését foglal magában. Ezt követően neurológus szakorvosunknál neurológiai vizsgálat, végül egy vérvétel történik labor szakasszisztenseink által. Az állapotfelmérés után indul az egészségmegőrző program. Nyolc hónap elteltével a program az állapotfelmérés megismétlésével zárul.

Miért szükséges a telefonos interjú?

Az életmódprogramba kerülésnek egyrészt a biztonságos részvétel, másrészt az alkalmazott módszerek miatt szigorú feltételei vannak. Kollégánk azért keresi meg telefonon a jelentkezőt, hogy egy kérdéslista segítségével felmérje, fennáll-e a jelentkezőnél bármilyen olyan kockázati tényező, amely a vizsgálatokban vagy a foglalkozásokon való aktív, biztonságos részvételt veszélyezteti. Sajnos azokat a jelentkezőket nem tudjuk beválogatni az életmódprogramba, akiknél a megadott információk alapján a vizsgálatokban és a programban való részvétel fokozott kockázata valószínűsíthető.

Mi az MRI vizsgálat?

A mágneses rezonancia képalkotás (MRI) egy olyan vizsgálati módszer, melynek segítségével az agyról képek készíthetők. Az MRI az orvostudományban széleskörűen használt módszer, elsősorban betegségek diagnosztizálására használják. Az MRI-t a kutatásunkhoz hasonló alapkutatásokban is széleskörűen alkalmazzák abból a célból, hogy használatával megértsék az agy normális működését. Az MRI-ben nem használunk sem röntgensugarakat, sem radioaktív anyagokat, sem kontrasztanyagokat, az MR elven alapuló képalkotó eljárásoknak mellék- vagy utóhatása nem ismert. A vizsgálatokat az MR készülék használatában jártas, szakképzett személyek végzik. A felvétel közben a gép működéséből adódóan hangos zajokat, kattogásokat lehet majd hallani, ezért mindenki számára biztosítunk füldugót.

Miért fontos az állapotfelmérés? Miről szól a kutatás?

Az állapotfelmérés alapvetően a programban való biztonságos részvétel előzetes megítéléséhez szükséges. Másrészt a program előtt és után felmért eredmények alapján tudjuk megítélni a résztvevő egyéni előrehaladását a 8 hónap során. Az előrehaladást folyamatosan követjük, melyhez okoseszközt biztosítunk minden résztvevő számára. Az egyéni állapotfelmérések eredményeit és az előrehaladást részletesen elemezzük. Az Agyi Képalkotó Központ kutatásának részeként az eredmények alapján az egyes életmódtámogató-programok hatásait vizsgáljuk.

Hol történnek a vizsgálatok, és kik végzik az állapotfelmérést?

Az állapotfelmérés – az MR mérés, valamint a szellemi, fizikális, érzelmi állapot felmérése – az Agyi Képalkotó Központban történik szakképzett kollégáink által. A neurológiai vizsgálatra és a vérvételre a Semmelweis Egyetemen kerül sor, neurológiai szakambulancián neurológus szakorvosnál és laborban szakasszisztens által.

Milyen visszajelzést kap az állapotfelmérés eredményeiről?

A szellemi, fizikális és érzelmi állapotfelmérést nem diagnosztikai céllal végezzük, ezért írásos szakvéleményt a teljesítményről nem tudunk készíteni. Az MR-vizsgálat során készült felvételt a mérés után átadjuk a résztvevőnek. Neurológusunk a neurológiai ambuláns vizsgálat során tájékoztatást ad a neurológiai felmérés eredményéről, s indokolt esetben további kivizsgálást javasol. A vérvétel eredményét elérhetővé tesszük a résztvevők számára.

Milyen elfoglaltságot jelent a program?

Az életmódprogram heti 3 x 1 órányi elfoglaltságot jelent a résztvevőknek 8 hónapon keresztül. Olyan jelentkezőket várunk, akik vállalni tudják ezt az aktív részvételt. Jelenlegi programunkban sajnos nincs lehetőség arra, hogy az óraszámot csökkentsük, vagy a résztvevő otthon végzett szellemi és mozgáshoz kapcsolódó tevékenységeit beszámítsuk az óraszámba.

Mennyit hiányozhat a programból?

Természetesen nem várhatjuk el, hogy a résztvevő a 8 hónap alatt az összes foglalkozáson részt vegyen. Nem jelent problémát, ha a résztvevő pl. váratlan betegség, utazás, családi esemény miatt egy-egy alkalommal, vagy egy-egy hétig kimarad a programból. Arra azonban sajnos nincs lehetőség, hogy a résztvevő több hétig egybefüggően kimaradjon a csoportos foglalkozásokból.

Milyen napokon zajlanak a programhoz kapcsolódó tevékenységek?

A foglalkozások pontos időpontját majd a résztvevők és a foglalkozások vezetői egyeztetik. Foglalkozásvezetőink a résztvevők csoportjának igényeihez igyekeznek igazítani a találkozásokat. A pontos időpontokat tehát a résztvevők végleges csoportjainak kialakulásakor, várhatóan március végén tudjuk megmondani.

Hol, milyen helyszínen zajlanak a programhoz kapcsolódó tevékenységek?

A csoportfoglalkozások Budapesten zajlanak majd, melyek pontos helyszínét a végső csoportlétszám fogja meghatározni. Ebből kifolyólag egyelőre nem tudjuk megmondani a csoportos programok helyszínét. Az életmódprogramhoz kapcsolódó egyéni konzultációkat az Agyi Képalkotó Központban és a Semmelweis Egyetemen tartjuk.

Mikor indul, és meddig tart az életmódprogram?

A programot áprilisban tervezzük elindítani. A nagyszámú jelentkező miatt előfordulhat, hogy az állapotfelmérés kissé elhúzódik, és ez befolyásolhatja a program indulásának időpontját. A program 8 hónapig tart, és idén decemberben, az ünnepek előtt tervezzük lezárni a foglalkozásokat. Olyan érdeklődők jelentkezését várjuk, akik a program 8 hónapos időtartamára el tudnak köteleződni, és kitartóan részt tudnak venni a foglalkozásokon.

Milyen jellegű foglalkozásokat tartalmaz az életmódprogram?

Háromféle életmódtámogató-programot indítunk. Az egyik életmódprogramban a résztvevők csoportos néptánc foglalkozásokon vesznek részt. A másik program során csoportos testedzést biztosítunk. A harmadik program során a résztvevőknek a testi és szellemi egészségmegőrzés témájában előadásokat tartunk, ismeretterjesztő anyagokat biztosítunk, majd a 8 hónap elteltét követően lehetőséget adunk arra, hogy az aktív programok (néptánc/testedzés foglalkozások) valamelyikében részt vegyenek.

Azt, hogy adott résztvevőnk melyik programban szerepel majd, sorsolással döntjük el. A résztvevők saját érdeklődését, preferenciáját tehát sajnos nem tudjuk figyelembe venni. A programok között továbbá nem lesz lehetőség az átjárásra, adott résztvevő a megkezdett életmódprogramban marad a 8 hónap során.

A csoportfoglalkozások egyidejűleg biztosítanak lehetőséget a fizikai és szellemi aktivitásra, valamint a társas kapcsolódásra. Amennyiben az állapotfelmérés eredményei indokolják, egyéni konzultációs alkalmat biztosítunk neurológus szakorvosunknál, aki az idegrendszeri és szív-/érrendszeri kockázati tényezők alakulását követi nyomon, valamint a laborlelet eredményeiről tájékoztatja a résztvevőket. Továbbá dietetikusunk tanácsokkal látja el a résztvevőt az egészséges táplálkozással kapcsolatban, és a személyre szabott táplálkozási szokások kialakításában segíti.

Az állapotfelmérés helyszíne

Agyi Képalkotó Központ MR Labor – 1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 2.

Elérhetőségeink

Természettudományi Kutatóközpont Agyi Képalkotó Központ
E-mail: mri.akk@ttk.hu

A jelentkezés módja

Az érdeklődők jelentkezési szándékukat nevük és telefonszámuk megadásával az mri.akk@ttk.hu címen jelezhetik.